فانوس به دستان

زندگی نامه قاریان قرآن(استاد منشاوی)

زندگی نامه استاد  محمد صدیق منشاوی

 صدیق منشاوی

نوای قرآن:(سوره فلق)

 

زماني كه زندگي قاريان مشهور جهان را مرور مي كنيم، نامي آشنا ديدگان را به خويشتن خيره مي سازد. نامي كه رسالت قاريان قرآن را در خاطره ها جاودانه مي سازد. شهيد القراء نامي است كه بي شك هر عاشق قرآني را بر آن گذر افتاده است. نامي كه عاشقان قرآن بارها و بارها برآن درنگ كرده و از خويشتن پرسيده اند كه: محمد صديق از چه رو بدين نام ملقّب گرديده است؟ مردي كه تلاوت هاي زيبايش پس از گذر سال ها، هنوز زينت بخش محافل و مجالس است. مردي كه مقلّدان بيشمار از خويش بر جاي گذاشته است.

 

او را شهيد القراء ناميده اند، چه آن زمان كه طبيبان معالجش وي را از تلاوت كتاب خدا برحذر داشتند، وي نپذيرفت. چه ، زندگي جداي از مكتب و كلام دوست نه تنها براي او بلكه بر تمامي كساني كه در اين مسير گام گذارده اند، بسي سخت و دشوار است.استاد محمد صديق منشاوي در سال 1299هـ.ش يعني حدود 73 سال پيش، در شهر منشاه مصر در خانواده اي بسيار مذهبي پا به عرصه ي وجود گذارد. پدرش شيخ صديق منشاوي يكي از قارياني بود كه هرگز در مسير تلاوتش اجر و پاداشي طلب نكرد. از اين رو فرزندش محمد را نيز با چنين علايقي پرورش داد تا جايي كه تلاوت را تنها به جهت آنكه متعلق به اين كتاب مقدس است برگزيد. شيخ صديق منشاوي را فردي در كمال خشوع و خضوع مي خوانند. گويند: او چنان تقوي پيشه بود كه هرگز در هيچ تلاوتي بر اجر و پاداش آن سخني نگفت. تنها در محل حاضر مي شد، آنگاه با وقاري سرشار از خشيت الهي باز مي گشت و اين شيوه اي بود كه در ميان فرزندانش نيز نيك مشهود است. محمد صديق از آنجا كه در شهر منشاه تولد يافت همچون پدرش به منشاوي ملقب گرديد. با تشويق و تعليم پدر به آموزش معارف قرآني و تعليم قرائت هاي مختلف پرداخت، چرا كه پدرش نيز از قاريان مشهور عصر خود به شمار مي آمد. مرحوم استاد منشاوي از همان ابتدا به حفظ كامل قرآن پرداخته و از 9 سالگي به بعد در ماه مبارك رمضان شبها قرائت قرآن برگزار مي نمود. اين امر تا سنين جواني استاد ادامه داشت. اين در حالي بود كه پس از چندي با ورودش به راديوي عربي مصر و پخش تلاوتهايش ، به شهرت او افزوده شد تا آنكه به عنوان يكي از اساتيد و قاريان مشهور مصر معرفي شد.

 

او قاري بزرگي است كه در ميان متأخران بي نظير و در ميان متقدّمين كم نظير بوده است. او از مفاخر بزرگ جهان اسلام و مبتكر الحان گوناگون قرآني به شمار مي آيد. سبك تلاوت ، صوت زيبا ، لحن گرم و حزين ، تلفظ صحيح و بيان قوي كلمات از مختصّات قرائت مرحوم منشاوي به شمار مي آيد كه با چيرگي و مهارت كامل و تسلّطي فوق العاده شنونده را به آيات الهي متوجه مي سازد. او چنان تسلّطي به قرائات سبعه و عشره و راويان قاري دارد كه وي را به عنوان يكي از بهترين اساتيد اين فن در جهان اسلام مطرح نموده است، تا آنجا كه شهرتش را در جاي جاي جهان اسلام اذعان مي دارند . مرحوم محمد صديق منشاوي با تسلّطي كامل و سبكي خاص تمامي قرآن مجيد را با قرائت ترتيل تلاوت كرده است و اكنون گنجينه اي از نوارهاي

 

تحقيق و ترتيل اين استاد در آرشيو راديو قرآن موجود مي باشد. تلاوت هاي اين استاد همه هفته از راديو قرآن جمهوري اسلامي ايران پخش مي گردد. استاد به واسطه زندگي كوتاهش به كشورهاي محدودي مسافرت كرده است. از آن جمله به سوريه، كويت و برخي از كشورهاي شيخ نشين حاشيه خليج فارس مي توان اشاره كرد كه در مساجد مختلف اين كشورها به تلاوت قرآن كريم پرداخته است.

سرانجام دست اجل از آستين تقدير برون آمده، اين بار نيز گلي از بوستان معطر قرآن را گلچين نمود و استاد منشاوي در سن 49 سالگي در سال 1348 هـ.ش. در شهر قاهره جان به جان آفرين تسليم كرد و بدين طريق گرد غم و اندوه را در بر جبين عاشقان كلام دوست نشانيد، هرچند كه امروز پس از گذشت سال ها آواي ملكوتي او زينت بخش محافل و مجالس قرآني و پرورش دهنده استعدادهاي نهفته در اين مسير است.

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم مرداد ۱۳۹۰ساعت 20:5  توسط علی ت.ز  |